Gjirokasta The Stone  City   ~     Gjirokastra  Qyteti i Gurtë          

Luftëtari Gjirokastër

Picture
Klubi Sportiv Luftëtari, KS Luftëtari, është një klub futbollistik nga Gjirokastra që u krijua më 13 mars të vitit 1930.

KS Luftëtari i luan ndeshjet në stadiumin "Gjirokastra" (ish-Subi Bakiri)që është ndërtuar në vitin 1973.

Ne vitin 2009 u be rikonstruksioni i stadiumit Gjirokastra me një fond te bashkisë Gjirokastër FSHF dhe donatoreve te Luftetarit. Stadiumi mori një pamje moderne. Stadiumi ka një kapacitet prej 9000 spektatoresh.

KS Luftëtari është klubi më i suksesshëm në i Kategorisë së Parë të cilën e ka fituar 7 herë, por nuk ka fituar asnjëherë Superligën ose Kupën e Shqipërisë.
Nga lista e lojtarëve të njohur që kan luajtur në KS Luftetari është Sefedin Braho, Altin Haxhi, Lefter Millo etj.


Himni i K.S LUFTETARI GJIROKASTER !